Tautiniai kostiumai, audiniai +370 612 72040

Tautiniai kostiumai

Tautiniai kostiumai

Siuvame lietuvių tautinius kostiumus pagal pasirinktą etnografinį regioną, modelį, dydį. Platus rankinio audimo ir fabrikinių tautinių audinių pasirinkimas. Priderinami įvairūs priedai prie siuvamo tautinio kostiumo.

Lietuvoje tautinis kostiumas yra skirstomas pagal 5 etnografinius regionus: Aukštaitija, Žemaitija, Dzūkija, Suvalkija ir Klaipėdos kraštas. Atitinkamo regiono kostiumai skiriasi pagal tautinių drabužių sukirpimą, spalvas, ornamentus, atskiras kostiumo dalis, papildomas detales, papuošalus ir aksesuarus. Todėl lietuvių tautiniai kostiumai yra skirstomi taip:

1. Dzūkų tautiniai kostiumai;
2. Suvalkiečių tautiniai kostiumai;
3. Žemaičių tautiniai kostiumai;
4. Aukštaičių tautiniai kostiumai;
5. Klaipėdos krašto tautiniai kostiumai.

Tautiniai kostiumai pagal savo būdingumą tam tikram regionui – pabrėžia konkrečioje geografinėje erdvėje buvusį ryšį su visuomene. Laiko erdvėje tai yra siejama su praeities idealizavimu, dainomis, pasakomis, legendomis, bei padavimais.

Seniau tautiniai rūbai buvo dėvimi ir kasdien, ir išeigai, tačiau kaskart jie galėjo atrodyti vis kitaip: priklausomai nuo progos, buvo keičiamos jų dalys arba jie vis kitaip derinami. Todėl vienaip buvo rengiamasi į vestuves, kitaip – į bažnyčią, o dar kitaip – į svečius.

Moterys visada mėgo labiau puoštis, todėl moterų tautiniai rūbai yra įvairesni už vyriškus, juose daugiau raštų ir spalvų, yra daugiau atskirų dalių ir aksesuarų.

Dėl siauresnių komunikacijos kanalų ir susisiekimo, taip pat dėl per ilgus metus susiformavusių gyvenimo įpročių ir tradicijų kiekvienas etnografinis regionas turėjo sau būdingus tautinius kostiumus. Jie dažniausiai pačiame centre būdavo unikaliausi, o regiono pakraščiuose persipindavo su greta esančio regiono tautinių kostiumų tradicijomis. Todėl tautinių drabužių variacijų – itin daug, tačiau vis tiek galima išskirti pagrindinius 5 regionų tautinių kostiumų būdingiausius požymius.

1. Dzūkų tautiniai rūbai yra labai margi: languoti ir dryžuoti, būdingas languotumas platėjančiu raštu, mažų žvaigždučių raštas. Moterims būdingos baltos drobulės ir skepetos galvai uždengti. Kostiumo elementai – kaišytinės, rinktinės, austinės juostos.

2. Suvalkijos etnografinis regionas labai dažnai dar skirstomas į zanavykų ir kapsų, tačiau, apskritai, Suvalkijos etnografinio regiono tautiniai rūbai – bene puošniausi. Jie, palyginti, tamsoki. Liemenės ryškesnės už sijonus, raštai ir linijos – stambios, tamsios ir spalvotos, marškiniai siuvinėti raudonais, tamsiai žaliais tulpių raštais. Kostiumams būdinga kartelinė, siuvinėtos skarelės. Kapsų tautiniai rūbai margesni ir marginti smulkesniais raštais nei Zanavykų.

3. Savotiškiausi yra Žemaitijos regiono tautiniai rūbai: keli platūs sijonai, daug skarų, raštuotos pirštinės ir kojinės, raižytos klumpės, klostuotos liemenės. Visi rūbai – vis kitos spalvos, dažniausiai, raudonos, mėlynos, žalios ir baltos. Vyrauja paprasti ir kuklūs raštai – katpėdžiai, dobiliukai, vingučiai.

4. Aukštaičių tautiniai rūbai yra paprasti ir net kuklūs, juose mažai raštų ir spalvų: vyrauja balta spalva. Būdingi elementai – šviesios vienspalvės liemenės, metaliniai aksesuarai, įvairiaspalvės pintos juostos, balti moterų nuometai.

5. Klaipėdos krašto tautiniai rūbai neryškių spalvų: balti, pilkšvi, gausūs siuvinėjimų: raudonų, mėlynų, baltų spalvų. Siuvinėjimai pasižymi itin technišku darbu ir savitais raštais. Pats būdingiausias klaipėdiečių kostiumo elementas – savitas marškinių pasiuvimas: plačiai kirptas ir rauktas kaklas, ties pečiais puoštos rankovės) ir liemenė su petnešėlėmis.

Jei norite pirkti tautinius rūbus, ieškote tautinių drabužių parduotuvės, domina tautinių kostiumų kainos, maloniai kviečiame susisiekti su mumis: mes garantuosime, kad gausite kokybišką, autentišką ir puikiai Jums tinkantį tautinį kostiumą.

Salonas 4MP 1Siuvame lietuvių tautinius kostiumus pagal pasirinktą etnografinį regioną, modelį, dydį. Platus rankinio audimo ir fabrikinių tautinių audinių pasirinkimas. Priderinami įvairūs priedai prie siuvamo tautinio kostiumo.
Lietuvoje tautinis kostiumas yra skirstomas pagal 5 etnografinius regionus: Aukštaitija, Žemaitija, Dzūkija, Suvalkija ir Klaipėdos kraštas. Atitinkamo regiono kostiumai skiriasi pagal tautinių drabužių sukirpimą, spalvas, ornamentus, atskiras kostiumo dalis, papildomas detales, papuošalus ir aksesuarus. Todėl lietuvių tautiniai kostiumai yra skirstomi taip:
Dzūkų tautiniai kostiumai;
Suvalkiečių tautiniai kostiumai;
Žemaičių tautiniai kostiumai;
Aukštaičių tautiniai kostiumai;
Klaipėdos krašto tautiniai kostiumai.

Dalintis
Google+